Depremzede öğrenciler için devlet-özel sektör… 2023

Depremzede öğrenciler için devlet-özel sektör işbirliği ile anaokulu kuruldu

BALIKESİR – Kahramanmaraş ve 10 ilde etkili olan depremler sonrasında Balıkesir’in Edremit ilçesine gelen depremzedelere konaklama ihtiyaçları dışında eğitim anlamında da çalışmalar devam ediyor. Depremzedelerin konakladığı otel ve devremülk tesisinde devlet, özel sektör işbirliği ile yeni bir ana okulu kurularak öğrenciler derse başladı.

Otel ve devre mülk tesislerinin bünyesinde satış ofisleri olarak kullanılan bina tesis yönetiminin ve Edremit Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iş birliği ile ana okuluna çevrildi. Ana okuluna 32 depremzede çocuk kayıt yapılarak eğitime başlandı.

Antakya Hatay’dan gelen depremzede Sevcan Gümüş, “Kızım orada gidiyordu ama kızım rahatsızlandı. Ondan sonra gidemedi. Sonra böyle bir deprem oldu. Buraya geldik. Allah herkesten razı olsun. Yardımcı oldular sağ olsunlar. Şimdi burada kızım anaokula başladı” dedi.

Edremit Milli Eğitim Müdürü Yaşar Ciğer, “Şimdi öncelikle ülkemizin geçirdiği bu afetten sonra vatandaşlarımızın ve ülkemizin başı sağ olsun, çok geçmiş olsun. Böyle bir süreçten sonra deprem bölgesinden, ilçemize de vatandaşlarımız ve dolayısıyla öğrencilerimiz de gelmeye başladı” dedi.

Edremit ilçesinde deprem bölgesinden gelen kayıtlı 254 öğrenci olduğunu ifade eden Ciğer, “Şu an ilçemizde çağın nüfusu olarak yaklaşık 254 öğrencimiz bulunmaktadır. Biz bunların 130 öğrencimizi sisteme kaydettik. Diğer öğrencilerimizin de hem bulunduğu yer itibariyle hem de okullar itibariyle bütünleştirerek eğitimle buluşmalarını sağlıyoruz. Bulunduğumuz yerdeki otelimizle ilgili de çalışmamız şu şekilde gerçekleşti. Özellikle deprem bölgesinden gelen vatandaşlarımızın yerleştirildiği bu binada, otelimizde 92 öğrencimiz bulunmaktadır. Bunun 32 öğrencimiz okul öncesi pozisyonundadır. Geriye kalan 60 öğrencimiz ise ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde öğrencilerimizdir.

Biz okul öncesi öğrencilerimiz için özellikle deprem bölgesinden gelmiş olmaları, çocuklarımızın okul öncesinde yaş grubuna göre üç, dört, beş yaş grubuna göre dağılımının olması ve küçük yaş grubu olması hasebiyle burada otel idaresiyle görüşerek devletimizin buraya imkanlarıyla iki ana sınıfı açtık. İki ana sınıfımıza iki öğretmenimizi görevlendirdik. Hafta başı itibariyle de burada eğitim öğretime, okul öncesi eğitim öğretimine başlamış olduk.

Burada yaklaşık 30 çocuğumuzla beraber okul öncesinde tüm kırtasiye ürünlerini, servisini, yemek kısmını otel idaremizde koordineli olarak gideriyoruz çocuklarımız çok mutlular. Velilerimiz bu anlamda çok mutlular” dedi.

Jura Otel Altınoluk Termal Genel Müdürü Erkan İmam tesislerinin depremin ilk gününden buyana depremzedelere acıktıklarını ifade ederek “Maalesef üzücü bir süreç içindeyiz. Bununla ilgili biz tesisimizin tamamını depremzede misafirlere kullanımına açtık. Şu an 3 öğün yemek, konaklama hizmetini veriyoruz. Bununla beraber süreç içinde kaymakamlık aracılığıyla açık masa biriminden işte anaokuludur, diğer ulaşım hizmetleriyle alakalı da koordineli ve destek alarak inşallah güzel bir şekilde bu misafirlerimizi psikolojik ortam bitene kadar, sonra da fizyolojik ortam düzelene kadar misafir etmeyi planlıyoruz, düşünüyoruz” dedi.

Genel Müdür İmam başlattıkları anaokulu projesi ile ilgi bilgi verirken “Anaokul projesi şu şekilde çıktı. Biz bu sürece öncelikle kendi imkanlarımızla başladık. Yani tesisin kullanımı o bölgeden buraya misafirlerin taşınması mevcut anasınıfının büyük bir bölümünü gönüllülük esasına göre toparladık. Kendi imkanlarımızla hazırladık. Sonrasında tabii Milli Eğitim Müdürlüğü okulu açılma sürecinde sağ olsunlar buraya bir görevli öğretmen tahsis ettiler daha sınıfa uygun malzemeler tedarik edildi. İşte iki gündür de normal bir ana sınıfı gibi hizmet veriyoruz” dedi.

Son Dakika Yerel Depremzede öğrenciler için devlet-özel sektör işbirliği ile anaokulu kuruldu – Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Bir cevap yazın